Blog
Czy ilość odpadów radioaktywnych z małych reaktorów SMR będzie 30 razy większa?
Twierdzenie, że ilość odpadów z reaktorów SMR będzie trzydziestokrotnie wyższa niż ze znanych dotychczas reaktorów, nie ma podstaw i opiera się na manipulacji tekstem raportu naukowców z Uniwersytetu Stanforda z 2022 r. Praca ta jest…
Czy woda z Fukushimy odprowadzana do oceanu jest potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem dla życia i środowiska?
Służąca do chłodzenia reaktorów w elektrowni atomowej w Fukushimie woda uwalniana do Oceanu Spokojnego jest zgodna ze standardami bezpieczeństwa – tak twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Sprawę badali zarówno jej…
Czy węgiel jest najtańszym surowcem energetycznym?
Głoszenie, że węgiel jest „najtańszym surowcem energetycznym”, bez wspominania o kosztach uprawnień do emisji dwutlenku węgla, z jakimi energetyka węglowa się wiąże, jest manipulacją i w efekcie dezinformacją. Tezę, że „mamy po pachy…
15 Najpopularniejszych mitów
Ceny energii w Polsce, zmiana polityki klimatycznej Unii Europejskiej i wynikające z niej obowiązki dla naszego kraju czy inwestycje w OZE to jedne z najgorętszych tematów dyskusji na forum opinii publicznej. W społeczeństwie od lat pokutuje wiele mitów związanych z kluczowymi aspektami funkcjonowania rynku energii i ciepła. Nieprawdziwa narracja często powtarzana i powielana w różnorodnych źródłach czy komentarzach utrwala fałszywe informacje i negatywnie wpływa na stan wiedzy Polaków. Rada Ekspertów kampanii „Energia naprawdę” zebrała 15 kluczowych obszarów tematycznych szczególnie narażonych na przekłamania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity i fakty dotyczące funkcjonowania elektroenergetyki i ciepłownictwa.
